26. 3. 2012

Jarní výsadba a stavba stanu

O tomto víkendu - 25.3. - 26.3. jsme pokračovali se zahradními pracemi a přípravou na stavbu. Po jarní výsadbě stromů a keřů (ostružiny, maliny, rybízy všech barev, angrešty, vrby a topoly) jsme připravili záhony pro jarní výsadbu.

Vzhledem k tomu, že budeme na pozemku především o víkendu a přes týden jen omezeně, tak jsme se rozhodli pro tento rok permakulturní způsob pěstování zeleniny významně omezit. V podstatě chceme permakulturní zemědělčení vyzkoušet pouze na 2 záhonech. Ostatní záhony jsme vyřešili standardně. Tedy výsadba do záhonů, ale bez rytí, jen s pokopáním. Půda byla po zimě nádherně kyprá. Také jsme nesázeli do klasických řádků, ale plošně. Jsme docela zvědaví, co z toho bude. Nějaké semena máme v plánu také jen tak zapíchat nebo poházet do země na louce. Uvidíme, jestli nám z toho nakonec něco vyroste :)


Dále jsme postavili vojenský stan o velikosti cca 50m2 pro uskladnění materiálů, ochranu před deštěm nebo pro přenocování návštěv. Prostě takové místo pro každou příležitost.Přes zimu jsme také nakoupili dubové fošny (tloušťka 3cm) přímo od dřevařů z Vysočiny. Pěkně přírodně vysušená (2 zimy). Nařezali jsme je na prkna na podlahu o rozměrech 200x13cm. Z necelých 5m3 to vypadá, že toho je cca 90m2 a k tomu navíc všechny okrajové lišty a hromada zbytků (zbude minimálně na pěknou dubovou postýlku). Materiál včetně dopravy a aktuální práce nás vyšel na nějakých 46 000 Kč. Počítám, že i s broušením, pokládkou a nátěrem nepřesáhneme nějakých 80-90 000 Kč. Cena za 1m2 podlahy tloušťky 24mm by se tak dostala včetně instalace a nátěru pod 1000 Kč/m2, což je o více než 50% levnější, než kdyby nám to dělala firma na klíč. V podstatě tak budeme mít za cenu kvalitního (ale nepřírodního a umělého) lamina nádhernou dubovou podlahu, která nás všechny přežije ;-)

Plány na následující týdny
  • Víkend 31.3. - 1.4. - stavba indiánské saunysuchého záchodku pro stavebníky.
  • Velikonoční víkend 7.4. - 9.4. - dokončení stavby indiánské sauny a suchého záchodku (pokud se to nestihne) a také první saunování :), vykopání starého stromu, zaměřování domu na vybagrovaném pozemku, zaměřování ČOV, kořenové čističky a jezírka.

Žádné komentáře:

Okomentovat