26. 3. 2012

Jarní výsadba a stavba stanu

O tomto víkendu - 25.3. - 26.3. jsme pokračovali se zahradními pracemi a přípravou na stavbu. Po jarní výsadbě stromů a keřů (ostružiny, maliny, rybízy všech barev, angrešty, vrby a topoly) jsme připravili záhony pro jarní výsadbu.

Vzhledem k tomu, že budeme na pozemku především o víkendu a přes týden jen omezeně, tak jsme se rozhodli pro tento rok permakulturní způsob pěstování zeleniny významně omezit. V podstatě chceme permakulturní zemědělčení vyzkoušet pouze na 2 záhonech. Ostatní záhony jsme vyřešili standardně. Tedy výsadba do záhonů, ale bez rytí, jen s pokopáním. Půda byla po zimě nádherně kyprá. Také jsme nesázeli do klasických řádků, ale plošně. Jsme docela zvědaví, co z toho bude. Nějaké semena máme v plánu také jen tak zapíchat nebo poházet do země na louce. Uvidíme, jestli nám z toho nakonec něco vyroste :)


Dále jsme postavili vojenský stan o velikosti cca 50m2 pro uskladnění materiálů, ochranu před deštěm nebo pro přenocování návštěv. Prostě takové místo pro každou příležitost.



Přes zimu jsme také nakoupili dubové fošny (tloušťka 3cm) přímo od dřevařů z Vysočiny. Pěkně přírodně vysušená (2 zimy). Nařezali jsme je na prkna na podlahu o rozměrech 200x13cm. Z necelých 5m3 to vypadá, že toho je cca 90m2 a k tomu navíc všechny okrajové lišty a hromada zbytků (zbude minimálně na pěknou dubovou postýlku). Materiál včetně dopravy a aktuální práce nás vyšel na nějakých 46 000 Kč. Počítám, že i s broušením, pokládkou a nátěrem nepřesáhneme nějakých 80-90 000 Kč. Cena za 1m2 podlahy tloušťky 24mm by se tak dostala včetně instalace a nátěru pod 1000 Kč/m2, což je o více než 50% levnější, než kdyby nám to dělala firma na klíč. V podstatě tak budeme mít za cenu kvalitního (ale nepřírodního a umělého) lamina nádhernou dubovou podlahu, která nás všechny přežije ;-)

Plány na následující týdny
  • Víkend 31.3. - 1.4. - stavba indiánské saunysuchého záchodku pro stavebníky.
  • Velikonoční víkend 7.4. - 9.4. - dokončení stavby indiánské sauny a suchého záchodku (pokud se to nestihne) a také první saunování :), vykopání starého stromu, zaměřování domu na vybagrovaném pozemku, zaměřování ČOV, kořenové čističky a jezírka.

Žádné komentáře:

Okomentovat