16. 4. 2012

Dřevo z pily nebo vlastní pořez kulatiny?

Pro všechny stavitele svépomocí si položme jednoduchou otázku: Kolik ušetřím, když si místo hranolů z pily koupím kulatinu a tu si nechám pořezat?

Malá kalkulace pro všechny, kdo přemýšlí na touto otázkou.Řezivo z pily (hranoly, desky)

Hranoly na krovy nařezané z pily stojí bez dopravy včetně DPH v rozmezí 5500 - 7000 Kč/m3, cena desek se včetně DPH pohybují v rozmezí 4500 - 5500 Kč/m3. Cena palivového dřeva štípaného je s DPH cca 1300 Kč/m3. K tomu je nutné započítat cenu dopravy a manipulaci složení.

Cena při vlastním pořezu kulatiny přímo na stavebním pozemku

V dubnu 2012 šlo sehnat dřevo v kulatině za cenu 2400 Kč/m3 včetně dopravy na místo, pořezání 1 m3 na hranoly a desky stojí 650 Kč (schopní řemeslníci pořežou za 1 den až 10m3). Celkově tak 1 m3 stojí na 3050 Kč. Z toho je výtěžnost na hranoly přibližně 60-65%. Zbytek jsou desky a menší část také odkorky, které můžete využít buď standardně jako palivo nebo chytřeji jako desku s "přírodním" nádechem, jako jsme to například udělali u kadibudky.

Pokud bychom tedy brali čistou výtěžnost na hranoly, tak by vás 1 m3 hranolů vyšel cca na 4700 Kč m3, což je úspora průměrně 1500 Kč/m3 (počítáno z ceny 6200 Kč/m3 hranolu). Zbývajících 35% materiálů je již ovšem čistá úspora. Pokud by z tohoto množství bylo 20% desky, tak se jedná o úsporu dalších cca 1000 Kč z ceny desek a zbytek odkory (tedy cena paliva), což je dalších 200 Kč/m3.

Celkem tak můžete ušetřit 1500+1000+200 Kč = 2700 Kč na 1 m3. Teď si spočítejte, že na přízemní dřevostavbu o 120 m2 zastavěné plochy (100 m2 obytné) potřebujete něco kolem 60 m3. Čistá úspora tak může dosáhnout jen na dřevě až 150 000 Kč!!!

Schválně, za jak dlouho ušetříte 150 000 Kč? To už stojí za trošku námahy, nemyslíte ;-)
Takto vypadá 30m3 kulatiny. Délka kulatiny je 8 metrů a střední průměr se pohybuje v rozmezí 28-45cm.

15 komentářů:

 1. Dobrý den,
  zaujala mě možnost nechat si nařezat kulatinu přímo v místě stavby. S přístupem na pozemek není problém, i těžká (těžší) technika sem najede. Mohu se zeptat na zkušenosti, kdy je vhodnější dříví shánět? (vliv sezonnosti na cenu dřeva). Jaký průměr shánět, jak se dá rozřezat apod? Popř. jak staré, jak dlouho sušené atd? Jsem v tomto nováček, prosím o malé nasměrování..

  Děkuji a jsem s pozdravem.

  Ondřej Holan

  OdpovědětVymazat
 2. Zdravím Ondřeji,

  nejvhodnější je zimní dřevo tak do konce března, kdy v něm není míza (ideální je leden/únor). Máte tedy nejvyšší čas :)

  Co se týče průměru, tak záleží co z něj chcete dělat. Musí se vycházet z konstrukce a výpisu materiálu. Obecně ale platí, že pokud nechcete stavět srub, tak se běžně berou 30cm průměr. My jsme měli průměry 30-50 cm.

  Co se týče stáří, tak ideálně ihned po pokácení. Nařezání by se mělo provést do 3-6 měsíců od pokácení. Pak už může začít dřevo (smrk a jiné měkké dřeva) degradovat (podle počasí). Pokud děláte klasickou dřevostavbu, tak trámy do rozměru tak 6x20 cm můžete nařezat i dříve. Je dobré, když to vyschne. Větší trámy se řežou těsně přes stavbou, aby se nezkroutily. se zkrouceným krovem už toho moc nenaděláte...

  Pokud byste potřebovali na stavbu odbornou firmu, tak se na nás neváhejte obrátit: www.zmasivu.cz

  Ať se daří
  Michal

  OdpovědětVymazat
 3. Michale děkuji za odpověď.
  Chápu to tedy tak, že jste stavěli hned po pořezání dřeva a to začalo vysychat až po smontování na stavbě? Jak jste řešili smršťování a ukotvení dřeva? Nevznikne v celé stavbě vlivem sesychání nadměrné pnutí?Na tzb.info jsem četl, že nebylo vyjímkou zkrácení podlahového trámu o 6 cm na 12m (řešili to tak, že zakotvili pouze středy trámů a zbytek nechali kluzně, pouze podložené destičkami z dubového dřeva).
  To načasování samotné mi perfektně sedí, cca do měsíce budu mít od projektanta výpis prvků a počítám, že dřív jak v červnu základy hotové nebudou :-)

  Děkuji za odpověď.

  O.

  OdpovědětVymazat
 4. Zdravím Ondřeji.

  Podlahový trám 12m dlouhý je dost divný. Nechápu, proč jej nerozpůlili. Vše se dá řešit např. po 4-6 metrech. V tom vidím největší chybu. Když se zamyslíte, tak všechny sruby a roubenky jsou dělané z mokrého dřeva. Kláda o průměru 30 by vysychala desítky let a to by nikdo nezaplatil ;-)

  Hlavní konstrukce jsme měli asi 6 měsíců vyschlé, tedy největší vlhkost odešla ještě před stavbou (šlo to pěkně vidět ve váze - mokré a suchá dřevo :). Krovy jsme měli čerstvé, aby se nezkroutily. Překlady nad okny jsme si lepili z materiálů na stojky (18x6cm). Přece jenom máme některé překlady 4 metry dlouhé a k tomu zelenou střechu. Největší překlady mají rozměry 18x32cm.

  Michal

  OdpovědětVymazat
 5. Je to úplná blbost výtěžnost středového řeziva tedy u hranolů je 40 % zbytek boční řezivo prkna 23%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud myslíte 1 kláda = 1 hranol, tak teoretická výtěžnost za předpokladu, že se využije plná plocha kruhu a vepíše se čtverek je 63,7%. K tomu stačí vzorečky ze základní školy (obsah kruhu - obsah vepsaného čtverce).

   Když se řežou rovně rostlé klády (tedy smrk nikoliv modřín) ve 4-6 metrech, tak se pohybuje kolem 50% (naše zkušenost, asi máte špatnou pilu). Nevím, jak jste došel k výtěžnosti 40%. Co se týče bočních prken, tak se také dají řezat střídavě fošny a nikoliv jen prkna. Navíc i prkna mají svou užitnost a hodnotu. Na pilách je cena prken vyšší, než je cena m3 surové kulatiny.

   Vymazat
 6. Vzorečky ze základní školy nestačí. Je to 40% + boční řezivo.Boční řezivo múže být i deska 35 mm na střešní laty.Vepsaný čtverec je vám na nic,.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebudu se s vámi přít. Mám jiné zkušenosti.

   Vymazat
  2. Dobrý den,

   upřímně jsem se lekl, když jste napsali že výtěž je 60%... to je opravdu veliká hloupost. Na naší pile se výtěž pohybuje okolo 39,5%. A ne, nemáme špatnou pilu. V tomto ohledu musím souhlasit s ostatními.

   Vymazat
  3. Nestálo by pak i za zvážení i zakoupení pily na dřevo? Pořizovací cena začíná někde na 60.000...

   Vymazat
 7. Dobrý den, po shlédnutí výpočtu Vaší úspory se opravdu musím zasmát. Pracuji v dřevařském průmyslu již několik let a s jistotou mohu řici, že ta úspora 150 000Kč o které píšete je absolutní nesmysl. Nechte si dřevo nařezat, změřte čistou kubaturu vytěženého řeziva, spočítejte cenu a pak sem napište kolik jste opravdu kompletně se vším ušetřili:-)Je to jen spousta teorie...

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý den, po shlédnutí výpočtu Vaší úspory se opravdu musím zasmát. Pracuji v dřevařském průmyslu již několik let a s jistotou mohu řici, že ta úspora 150 000Kč o které píšete je absolutní nesmysl. Nechte si dřevo nařezat, změřte čistou kubaturu vytěženého řeziva, spočítejte cenu a pak sem napište kolik jste opravdu kompletně se vším ušetřili:-)Je to jen spousta teorie...

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý den, prosím o radu. Kolik musí mít nejméně průměr kmene, aby se z něj daly nařezat trámky 8x16 na stavbu dřevostavby? Máme vlastní les, ale jsou tam stromy max průměr 25cm (spíš ještě trošku míň), jde s tím něco udělat nebo smůla? Je opravdu nahusto zarostlý a je potřeba prořezávat co to dá, takže klidně i kdyby byl jeden trámek z jednoho stromu, tak by se to možná vyplatilo (i když nevím jak doprava). Nevím co je na tom pravdy, ale prý by se nemělo řezat z prostředku kmene. Poradí někdo?

  OdpovědětVymazat
 10. Dobrý den, prosím o radu, již delší dobu uvažuji o prodeji palivového dřeva, teď musím zjistit kde, jak, za kolik nakoupit celé kulatiny,nemáte prosím někdo s tady tím zkušenost? Podnikat se chystám v Moravskoslezské kraji. Děkuji předem za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrý den, prosím o radu, již delší dobu uvažuji o prodeji palivového dřeva, teď musím zjistit kde, jak, za kolik nakoupit celé kulatiny,nemáte prosím někdo s tady tím zkušenost? Podnikat se chystám v Moravskoslezské kraji. Děkuji předem za odpověď.

  OdpovědětVymazat