1. 4. 2012

Nová indiánská sauna a kadibudka

Hlavní tématem víkendu byla stavba indiánské sauny. Na skautských táborech to byl vyhledávaný zážitek, který mi silně uvízl v paměti. Než postavíme plnohodnotnou saunu v ruském stylu, tzv. báňu, tak si zatím vystačíme se saunováním po indiánsku. V našem případě jsem postavil saunu o průměru cca 2,5 metru. Snadno se tak do ni vejde 6-8 osob. Saunu lze používat celoročně, obzvláště v zimě je to skutečný zážitek.

Postup stavby indiánské sauny:

1. Označte si kruh o průměru 2-2,5 metru. Vykopejte uprostřed díru o průměru 30-40cm a hloubky 100 cm.
2. Nařežte si 8 vrbových prutů o délce 3 metry, ty se použijí jako nosné pruty. Průměr nosných prutů by měl být 3-5cm v nejširším konci. Hodně záleží na pružnost proutí. Čím pružnější, tím může být průměr větší. 
3. Dále si nařežte menší pruty o průměru 1-3cm a délce 2-3 metry. Ty budou požity pro vypletení nosných prutů a zpevnění konstrukce.
4. Všechny pruty oloupejte. Při loupání si vytvořte dostatečnou zásobu lýka, které budou použito pro svázání prutů k sobě (pokud nechcete používat provaz).
5. Nosné pruty zakopejte do země do hloubky přibližně 20 cm a pořádně ušlapejte, aby při napnutí nedošlo k jejich vyskočení.
6. Svažte první 2 nosné pruty uprostřed lýkem. Další pak navazujte na ty první, až vám vznikne základní konstrukce.
7. Menšími pruty zpevněte ve 2 řadách kolem do kruhu celou konstrukci.
8. Před saunováním se indiánská sauna zakryje nepropustnou celtou, v horším případě lze použít také igelit a ten pak překrýt dekami nebo plachtami. Nedůležitější je pořádně vše izolovat, aby teplo a pára neutíkala ven.

Jak se správně saunovat, popíšu po prvním saunování. Pravděpodobně proběhne o velikonocích ;-) Pro stavitele ještě přidám informaci, že včetně zajištění vrbových prutů, které nám na zahradě nerostou (musel jsem do lesa) mi stavba v 1 člověku zabrala 7 hodin čistého času.Žádná stavba nového domu se neobejde bez pořádné kadibudky. V nejbližších týdnech nás totiž čeká pořez kulatiny na hranoly pro stavbu domu a tak se jistě bude hodit :). Opláštění kadibudky bude z odkorů a střechu chceme experimentálně udělat zelenou, tedy z přímo položených drnů na deskový podklad polepený ipou a zajištěný proti sesuvu. Získáme tak příležitost pozorovat, jak se trávě bude na střeše dařit a co asi tak můžeme očekávat od naší zelené střechy na domě. Za 3 hodiny času věnované stavbě kadibudky, jsem stihl vyrobit kostru a zatlouct podlahu. Příští týden nás čeká dokončení střechy, vykopání jámy a usazení na místo (do betonových tvárnic, aby podlaha nehnila).
Plány na následující týdny
  • Velikonoční víkend 7.4. - 9.4. - dokončení stavby suchého záchodku, první saunování :), vykopání starého stromu, zaměřování domu na vybagrovaném pozemku, zaměřování ČOV, kořenové čističky a jezírka, odstranění staré krytiny ze střechy Vladimíra a Petry Martochových (příprava na instalaci nové krytiny).
  • Víkend 14.4. - 15.4. - jarní výsadba, dokončení zaměření staveb, instalace nové krytiny na střechu.

1 komentář:

  1. Doplnění 28.5.2012

    Po prvním saunování jsme byli nuceni saunu asi o 70cm snížit. Horký vzduch se držel příliš nahoře. Sauna sice fungovala, ale bylo nutné přilévat podstatně více vody.

    Také doporučuji před prvním saunováním vypálit v jámě na kameny kořínky. Při prvním saunování jsme trošku kašlali, jak se od žhavých kamenů vypalovali :) Při druhém to již bylo v pohodě.

    OdpovědětVymazat