23. 4. 2012

Studna kopaná, studna vrtaná nebo vodovod?

Ceny energií stále rostou. Podobně je tomu i u vody a cen vodného a stočného. Průměrná cena vodného a stočného za 1 kubík (m3) vody je podle serveru CenyEnergie.cz v roce 2012 71,5 Kč/m (vodné dělá cca 60% ceny a stočné 40% ceny).

V roce 2011 byla průměrná spotřeba vody na osobu v ČR něco kolem 80 litrů na osobu a den. Za 1 rok je spotřeba vody na průměrnou čtyřčlennou domácnost cca 120 m3 vody, což je celkově v nákladech 8500 Kč/rok (120m3 x 71,5Kč/m3) z toho je vodné cca 5100 Kč/rok. Do toho již nejsou započítány nároky na potřebu vody u domácnosti v rodinných domech, které jsou o 50-100% vyšší. V takovém případě jsou náklady na vodu 8000 - 10000 Kč/rok.


Kolik stojí napojení na obecní vodovod?


Pokud máte vybudované inženýrské sítě na pozemku, jsou náklady na přípojku zahrnuty již v ceně pozemku. V případě, že si vodu přivádíte sami a napojujete se na obecní vodovod, budou náklady v rozmezí 10 - 30 000 Kč poplatek za přípojku, k tomu si navíc připočítejte výkopové práce a potrubí, které mohou být další desítky tisíc v závislosti na vzdálenosti přípojky od stávajících rozvodů.

Výhody napojení na obecní vodovod:
+ garance kvality vody
+ není nutné dělat rozbory vody
+ bez práce

Nevýhody napojení na obecní vodovod:
- trvalé měsíční platby za vodné
- trvale rostoucí ceny za vodu
- nutné šetřit vodou
- závislost na externím dodavateli

Náklady na vodu při napojení na obecní vodovod:

 • Pořízení: 20 000 - 50 000 Kč 
 • Roční náklady pro 4 člennou rodinu: 5000 - 10 000 Kč 
 • Náklady za 20 let (bez započtení inflace): 120 000 - 250 000 Kč 

Kolik stojí vrtaná nebo kopaná skružová studna?


Projekt na kopanou i vrtanou studnu stojí 5000 Kč. Cena za vlastní výkop se pak odvíjí od hloubky a způsobu výkopu. Objem vody v 1metru hloubky ve studni skružové o průměru 100cm je cca 800 litrů vody. Objem vody v 1 metru hloubky ve studni vrtané o průměru 20 cm je cca 30 litrů.

Náklady na výkop studny:

 • Strojová kopaná skružová studna (100 cm průměr skruže) stojí cca 4500 Kč/1m (včetně skruže, obsypu, odvozu zeminy atd.) 
 • Ručně kopaná skružová studna (100 cm průměr skruže) stojí cca 6000 Kč/1m (včetně skruže, obsypu, odvozu zeminy atd.) 
 • Vrtaná studna (průměr vrtu je 16-22 cm) stojí 1200 - 1500 Kč/m (včetně potrubí, obsypu, odvozu zeminy atd.) 

Výhody kopané a vrtané studny:
+ nezávislost na externím dodavateli
+ žádné trvalé platby
+ neomezené množství vody pro vlastní použití (samozřejmě je vhodné neplýtvat!)
+ v horizontu 10 let úspora až 50%, v horizontu 20 let až 70% nákladů
+ velká zásoba vody u skružové studny - až několik m3 (podle hloubky hladiny vody)

Nevýhody kopané a vrtané studny:
- nutné pravidelné rozbory vody
- vyšší jednorázové pořizovací náklady u skružové studny
- malá zásoba vody u vrtané studny (maximálně několik stovek litrů)

Náklady na vodu při pořízení kopané nebo vrtané studny:

 • Pořízení skružové studny: 40 000 - ?? Kč (podle hloubky)
 • Pořízení vrtané studny: 30 000 - ?? Kč (podle hloubky)
 • Roční náklady: 1000 Kč za rozbory
 • Náklady za 20 let (bez započtení inflace): 50 000 - ?? Kč

Názor, pro kterou alternativu se rozhodnout nechám na každém čtenáři. Osobně jednoznačně doporučuji, pokud to podmínky umožňují, skružovou studnu strojově kopanou. Pokud stavíte v blízkosti hnojeného pole nebo v místě jinak znečištěném, tak je to vždy určité riziko. Může se stát, že vykopete studnu a když vám nevyjdou rozbory vody, tak stejně budete muset přitáhnout vodovod. Je tedy vždy na zvážení, pro kterou alternativu se rozhodnete.

Naším cílem v cohousingu je maximální nezávislost na externí infrastruktuře a voda patří mezi naprostý základ. Skružovou studnu s 9 prameny plánujeme strojově kopat v červenci.

3 komentáře:

 1. Dobrý den,
  přijde mi jako lepší alternativa vrtaná studna u které vzhledem ke způsobu provádění je zajištěná vodotěsnost lépe než u kopané skružové (pokud tedy myslíte skruže betonové) kde se těsnost skruží provádí o dost hůř, jestli vůbec. Pozemky jsou na poli, kde se asi léta používalo hnojení nejen bio :-) ale i chemické, takže navrchu bude zemina nasáklá tímto "marastem" a bál bych se, že při dešti mi to vsákne do studny, nehledě na to, že kopané studny jsou jen do hloubky spodní vody, která nemusí být nejčistší. Vrtané studny jsou přeci jen dle mých znalostí mnohem hlubší (20-50m i více) a tím se dle mne riziko snižuje neboť berou vodu z hlubokého podloží. Nehledě na to, že u kopané, musíte mít jistotu, že tam voda je v nějaké rozumné hloubce.
  Menší objem vrtané studny lze kompenzovat nádrží v objektu, do které se průběžně doplňuje voda z vrtu. Pokud je silný pramen, tak ani ta není potřeba.
  Voda na podružné používání (praní, zalévání, splachování WC atd.) lze s úspěchem využít dešťová, ale to jistě víte.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den,
  určitě s Vámi souhlasím, že na poli je vhodnější vrtaná studna. V našem případě ale stavíme na zahradě, kde se chemicky ani bio nikdy nehnojilo . Prameny jdou také z míst, kde žádné pole nejsou, ale jsou tam jen zahrady, louky a domy. Navíc také máme vodu v hloubce 5-7 metrů.

  Naší sousedé budou muset dělat vrtané studny. Jednak prameny jsou v hloubce 15-20 metrů a dále je to na poli, kde se hnojilo.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat