26. 6. 2012

Přivedení elektřiny na pozemek - stavební deník 2

Minulý týden byl ve znamení elektřiny. Po 9 měsících od podání žádosti na ČEZu konečně došlo po dlouhém čekání k realizaci a na hranici pozemku nám byla dovedena elektřina. Vlastní realizace výkopu, položení kabelu a připojení odběrné skříně byla záležitost 4 dnů. Ještě asi měsíc budeme čekat na dokončení detailů, uzavření řádné smlouvy, provedení revize a zapojení elektroměru pro odečet odběru elektřiny. Doba realizace - 9 měsíců je docela dlouhá, ale vzhledem k okolnostem, je pro mě zcela pochopitelná. Přípojka je dlouhá cca 200 metrů a vede přes několik pozemků. Celá akce musela mít samostatný projekt, bylo nutné požádat vlastníky pozemků o přístup na pozemek a o věcné břemeno (kabel je zakopaný v zemi), dále se čekalo na umístění stavby a stavební povolení.


Na celé akci bylo zajímavých několik věcí:
 • Nic jsme neplatili - před 2 lety se změnil zákon, který garantuje jakémukoliv vlastníkovi stavebního pozemku, že mu musí poskytovatel elektřiny přivést za jednotný připojovací poplatek (12 500 Kč) elektřinu až na hranice pozemku. V tomto ohledu máme docela štěstí. Předtím byly přívody zdarma pouze do 50 metrů, pak si již vše platil stavebník. V našem případě by se jednalo o částku 200-300 000 Kč. Uf, úplně mě polilo horko :) 
 • Zbytečné lidské chyby - při podávání žádosti o elektrickou přípojku jsme ČEZ informovali o tom, že bezprostředně vedle našeho pozemku budou stát další 3 domy. Doložili jsme jim k tomu také potřebné katastrální snímky. Bohužel i přes několikeré upozornění projektant z ČEZu navrhl přívodní kabel s kapacitou pouze pro 2-3 domy. Reálně to znamená, že pro poslední z domů bude nutné přivést další kabel, který bude stát opět několik stovek tisíc Kč. Bohužel i takto se hospodaří v polostátních firmách. 
 • Ruční kopání výkopů je velice výnosná živnost - většinu výkopu dělal bagrista. Za 1 den vykopal cca 170 metrů výkopu širokého 30 cm a hlubokého 80 cm (půda byla bez kamení, asi 40cm ornice a zbytek jíl). Posledních 30 metrů výkopu bylo ale kolem stromů a bagrista se tam nedostal, proto nastoupila cikánská parta. Za hodinu v 5 chlapech vykopali 30 metrů. Standardně si účtují 250 Kč za metr výkopu. Za 5 pracovních hodin tak šéf jejich kopačské firmy dostane 7500 Kč. Je nutné ovšem říct, že taxa 250 Kč za metr je standardní, tzn. že v našich podmínkách vykopali 30 metrů za hodinu, ale jinde v kamenném nebo břidlicovém podloží jim to zabere i několik dní. 
 • Cikáni (myšleno s hlubokou úctou a poklonou) umí ve srovnání s bagrem kopat přesně - bagr i s malou lžící o šířce 30cm nekope úplně přesně. Přece jenom se jedná o těžkou techniku a běžně se stává, že odpadne kus stěny a místo šířky výkopu 30cm máte najednou 45 cm. Pro výkopy inženýrských sítí na tom nezáleží. Kde to je ovšem naprosto zásadní jsou výkopy základů domů. Zde je každých 10 cm základů rovno mnoha tisícům korun zbytečně spotřebovaného stavebního materiálu. Ve srovnání s bagrem kopou cikáni naprosto přesně. Když si s nimi domluvíte cenu za akci (na což jsou ochotni přistoupit), tak vás výkop základů může vyjít levněji, než bagrem. Pravděpodobně to vyzkoušíme na našem domě. :)5 komentářů:

 1. Dobrý den,
  takže jste podali žádost na čez a oni se o všechno postarali? Vy jste pouze zaplatili 12500kč a o nic jiného jste se tedy nestarali? A přivedli vám elektřinu až tam kam jste jim řekli? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ano, přesně tak. Musíte ale splňovat určité podmínky z hlediska zastavitelnosti území. Pokud je to v extravilánu, jako jsme my, tak jsme museli žádat najednou o 2 přípojky. Za jednu bychom museli vše platit. Za dvě už jen napojovací poplatek 12 500 Kč.

   Vymazat
  2. A cena za zavedeni jen jedne pripojky je kolik? Vse platit myslite co?

   Vymazat
 2. Dobrý den,
  o který zákon, zavádějící jednotný připojovací poplatek, se jedná?
  Děkuji za odpověď.
  Novotný

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dobrý den, zákon bohužel nevím. Zavolejte si na info linku ČEZu a ti Vám to jistě řeknou.

   Vymazat