18. 6. 2012

Výhody práce na dálku pro stavebníky a stavební deník 1

Právě jsme pořezali první část dřeva na stavbu domu - cca 30m3 a začali jsme navážet potřebný stavební materiál pro základy. Nejvíce teď oceňuji, že pracuji na dálku. Mohu 100% organizovat stavební práce, aniž by mi to významněji zasáhlo do mého pracovního času. Kde si normální stavebníci musí brát v práci dovolenou či neplacené volno, já si jen odskočím na 15 minut od počítače. Ani si nedovedu představit, jak bych to dělal, když bych pracoval v neflexibilní firmě. Asi by se ze mě minimálně na rok stal schizofrenní jedinec, který neví, kam dříve skočit. Navíc by se stavba řádně prodražila, museli bychom nejspíš stavět na klíč.Můj pracovní den na stavbě domu

Ráno vstanu tak akorát, abych přijel na stavbu vzdálenou cca 5km ještě před příchodem ostatních. Východ slunce za jasného počasí na Starém Jičíně je úžasný. Ptáci cvrlikají a všude jen božský klid. Prostě nádhera. Občas přemýšlím, proč se lidé dobrovolně vzdali takového přílivu silné energie přírody. Už se nemůžu dočkat, až budeme na terase zdravit každý slunečný den. :)

Vzhledem k tomu, že moji rodiče bydlí 200 metrů od místa stavby, tak se pro tento rok jeden z pokojů stal mou druhou domácí pracovnou. Pokud bych neměl takovou možnost, asi bych si na stavbě postavil unimobuňku s internetem. Než se vrhnu do svých pracovních povinností u počítače, jdu si popovídat s chlapy, co mají dnes v plánu. Nezabere mi to více než 15-20 minut času. Pro případnou asistenci jsem samozřejmě na telefonu i během dne. Na mé videokonferenční schůzky nebo časy, kdy školím vzdáleně přes webináře naše zákazníky a nesmím být rušen, je vždy upozorním dopředu. Přes oběd a před ukončením jejich práce za nimi ještě na 10 minut zaskočím, abych se podíval, jak postoupili a případně jsem jim byl k dispozici pro konzultace případných detailů. Práce na dálku je v tomhle ohledu naprosto nenahraditelná. Pracujete-li převážně u počítače, rozhodně to doporučuji každému vyzkoušet.


Řezání dřeva z kulatiny

Na základě rozpisu rozpisu řeziva od architektky jsme pořezali prvních 30m3. Vzhledem k tomu, že stavbu vlastní konstrukce začne až za 3-4 měsíce, pořezali jsme zatím pouze fošny, stojky, latě, desky o maximálním rozměru 8x10cm a to v délce až 8 metrů. Během této doby ze dřeva odejde přibližně polovina vzdušné vlhkosti. Trámy, překlady a další prvky o větších rozměrech budeme řezat až 2-4 týdny před stavbou. Kdybychom je pořezali již nyní, tak by se mohly zkroutit, což by samozřejmě vedlo k jejich znehodnocení.

Po nařezání, které provedla specializovaná firma mobilním katrem (za 1 den pořezali na cca 10m3 dřeva, celkem 3 dny), následovalo odkornění zbytků kůry a uložení na přeložky, aby mohlo dřevo prosychat. Vlastní uložení dřeva musí následovat v podstatě ihned po nařezání. Obzvláště v parném počasí dřevo začne již za 24 hodin modrat - jedná se o zapaření, které sice nemá vliv na pevnost nebo životnost, ale pokud chcete mít některé trámy viditelné, tak vznikají nepěkné tmavé fleky, které nelze ničím odstranit (pouze přetřít).

Zbylé odkory a odřezky, jenž se nedají použít na stavbu domu, spotřebujeme v naší firmě Z masivu. Zde je použijeme jako materiál pro skříňky, postele, obklady a další nábytek. Zbytek pak zůstane na topení. Z řezání nám také zůstalo cca 1,5 - 2m3 pilin. Zatím pro ně hledáme využití - nejlepší by bylo je nabriketovat. Na to nám ale zatím chybí technologie. Na mulčování nejsou příliš vhodné, protože zakyselují půdu. Uvidíme, určitě na něco příjdeme. Pokud máte nějaký vhodný tip, dejte mi prosím vědět :-)

Na obrázcích najdete fotografie katru i uložené hromady dřeva nebo odkorů. Během víkendu jsme je zakryli proti dešti.

Žádné komentáře:

Okomentovat