16. 7. 2012

Hubení mšic bez chemie

Tento rok nás opět postihl problém se mšicemi. U nás doma (Jana a Marek) se mšice rozhodly napadnout pokojové květiny včetně čínské růže se 13 nádhernými květy. Naopak u Moniky a Michala si chtěly pochutnat na jejich fazolích. Naštěstí se Michal nedávno seznámil s paní Helenou Vlašinovou. Ta se již více než 20 let zabývá permakultorou a to nejen ve svém volném čase, ale také jako vědecká pracovnice Mendelovy univerzity v Brně. Poradila nám jednoduchý recept, jak se mšic zbavit zcela bez chemie :) Skoro se to zdálo až neuvěřitelné. Přitom k tomu stačí jednoduchý přírodní postřik. Pravda, sice trošku zapáchající, ale velice funkční.Postup pro přípravu postřiku:

 • Natrhejte kopřivy 
 • Vložte je do kyblíku s vodou 
 • Nechte kopřivy týden v teple, nejlépe na sluníčku, prohnít a zkvasit (pokud máte kyblík venku přikryjte ho, aby vás neobtěžoval zápach) 
 • Po týdnu se původně voňavé kopřivy proměnily v hromadu skutečně silné páchnoucí vody

Postřik jsme na rostliny aplikovali poléváním z hrnečku (nebo z konve v případě fazolí). Efekt na mšice byl téměř okamžitý a tento postup ukázal svoji sílu. Kompletně a stoprocentně zlikvidoval všechny mšice nejen na našich okrasných květinách, ale i na Michalových fazolích. Zbytek postřiku jsme nalili na kompost. Mšice se u nás od té doby neukázaly a pokud se ještě někdy objeví, už víme jak na ně. ;-)
Napsal: Marek Dedecius

14 komentářů:

 1. Ahoj Marku, děkuji za výbornou radu. Určitě to vyzkoušíme. Ať se daří! Iva

  OdpovědětVymazat
 2. Další tipy na ošetření rostlin bez chemie najdete v tomto článku:
  http://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/146458-bazalkou-proti-mandelince.html

  OdpovědětVymazat
 3. Aj ja som ich takto vyhubila vo fóliovníku na paprikách, naozaj to funguje je to super ale straaašne to smrdí ešte asi tri dni :D

  OdpovědětVymazat
 4. Kopřivová jícha je opravdu efektivní. :) Každopádně smrdí neuvěřitelně. :-D

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj. myslite, ze tento postrik funguje aj na stromove msice, konkretne svestku? Da sa ten nastrik pouzit aj ako prevencia, alebo az ked sa objavia msice? dakujem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D Ty bys chtěl na svoje rostlinky tuhle smradlavou sračku patlat preventivně??? :D :D :D

   Vymazat
  2. Lepší než voňavý roundap :D :D

   Vymazat
 6. Zajímavý nápad, můžete vyzkoušet a dát nám pak vědět ;-) Co se týče prevence, tak to spíše ne. První déšť to smyje. Je to vhodné jen jako přírodní insekticid až se objeví.

  OdpovědětVymazat
 7. Zdravim, mohu tento postrik dat na bylinky a brzy potom je konzumovat?
  Diky. Z

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, pokud tam nebude silný déšť, který by to smyl, tak bychom to raději nejedlo. Po delší době by to již problém být neměl. Jistý si ovšem nejsem :)

   Vymazat
 8. Dobrý den, díky za dobrou radu, postřik pomohl. Já tento výluh dělám ve velkém (do umělohmotného sudu) a používám jako hnojivo na bylinky, zeleninu a jahody.
  JK

  OdpovědětVymazat
 9. Jsou tu dobré nápady, fungují, zkoužel jsem to, ale mám leplší recept jak se zbavit mšic bez postřiku! Stačí v blízkosti stromu, nebo jí zasadit do skleníku, či kolem zeleniny zasadit tu krásnou kytičku voňavou, která se jmenuje MARIHUANA. Mšice se jí vyhnoy oblouhem. Funguje to i na komáry.Mám to vyzkoušeno.

  OdpovědětVymazat
 10. Kopřivová Jícha kteru používali už naši dědečkové se také používá na prolévání kompostu startuje bakterie které kompost mění na Humus

  OdpovědětVymazat