9. 7. 2012

Stavební deník 3

Za poslední 2 týdny jsme dokončili další přípravné činnosti na stavbu domu. Současně jsme také vyhodnotili některé dlouhodobější pozorovací aktivity na zahradě i pro stavbu domu. Bohužel úřady si trošku dávají načas a tak se začátek plánované výstavby posouvá. Už máme uzemní rozhodnutí ke všem projektům (ČOV, studna, příjezdová cesta, dům). Nyní čekáme na stavební povolení pro jednotlivé projekty. S realizací příjezdové cesty, ČOV a studny začneme pravděpodobně ve druhé polovině srpna. Se stavbou domu by se mělo začít někdy v první polovině září. Speciálně k úřadům a jak na ně se vrátím po získání posledního stavebního povolení. Mám v této oblasti skutečně bohaté zážitky :)


 • Vyhodnocení stavu testovací zelené střechy na kadibudce - testovací zelenou střechu jsme instalovali v půlce dubna. Hlavním cílem bylo zjistit, jak se bude chovat zelená střecha v průběhu teplého léta, abychom se podle toho mohli zařídit na našem domě. Během sucha v květnu substrát silně vyschnul, což vedlo také k uschnutí trávy. Pak přišlo 2 týdny deštivého období, kdy tráva opět vyrostla až do výšky cca 30 cm, střecha se pěkně ( i když relativně řídce) zazelenala. V současné parném počasí je substrát opět naprosto suchý a z travin přežívají jen ty nejodolnější. Pro vytvoření závěru to je ovšem dostatečné. Zde jsou naše postřehy:
  • Pod substrát bude umístěna nopová fólie, kde se přirozeně drží vlhkost. Díky tomu by měl substrát vysychat výrazně pomaleji. 
  • Na horním vnitřním okraji pultové střechy nainstalujeme zavlažovací trubku (hadici) s dírami po celé délce střechy a to tak, aby nemohlo dojít k jejímu ucpání hlínou. K tomu připojíme čerpadlo a v případě suchého období budeme střechu takto poloautomaticky zavlažovat. Mělo by stačit maximálně 10-15 minut denně, dokud substrát bude absorbovat a voda neproteče do okapů. 
  • Pokud by ani to nepomohlo, tak po 1-2 letech vysadíme na střechu suchomilné sukulenty.
 • Zpracování odkorů z kulatiny - tento víkend jsme dokončili kompletní zpracování odkorů z pořezané kulatiny. Širší odkory (tloušťka minimálně 2-3 cm) jsme očistili od kůry a uložili na sušení. Je to výborný materiál pro naši výrobu Z masivu.cz. Tenké odkory a další odřezky jsme si nakrátili na metrové délky a budeme je v průběhu léta řezat na palivo na zimu.
 • Využití pilin z pořezu kulatiny - Z pořezu nám zůstalo asi 3 m3 pilin, které nyní leží na hromadě. Původně jsme si lámali hlavu, co s pilinami. Zařízení na briketování nemáme a navíc by to byl stejně jen další problém. Piliny totiž musí být pro briketování 100% suché, což při takovém množství obnáší velké zastřešené prostory. Na doporučení permakulturní odbornice Heleny Vlašinové z Mendelovy univerzity využijeme piliny pro zamulčování jahod, česneku a do cestiček mezi záhony proti pleveli. Kromě toho je také nasypeme do kompostu.
 • Instalace okapu a nádoby na zalévání - zastřešení pro dřevo na stavbu domu má cca 80 m2. Pod spodní okraj jsme dali jednoduché okapy a prázdnou bečku. Máme tak přímý zdroj vody pro zalévání zahrádky v parném počasí.
 • Semenářství - Semena v běžných obchodech jsou velice drahá, navíc se v obchodech stále ve větší míře začínají objevovat nejrůznější geneticky modifikované hybridy, které mají v extrémních případech dokonce zablokovanou schopnost dalšího množení. I proto si chceme v rámci cohousingu vytvářet vlastní banku zdravých semen a původních odolných odrůd. Již roky to tak děláme pro dýně, rajčata, řepu, fazole, hrách a brambory. Tento rok k tomu přidáváme špenát, ředkvičky, mrkev, salát, okurky, cukety, bazalku a další jednoletou či dvouletou zeleninu nebo byliny.
 • Školka pro výsadbu stromků - na několika hektarech cohousingu budeme postupně vysazovat tisíce ovocných nebo užitkových stromů, keřů a trvalých bylin. Pokud bychom měli tyto stromky či keře kupovat, jednalo by se o částku dalece přesahující 100 000 Kč. I proto jsme začali experimentovat s pěstováním přímo ze semen. Loni jsme sadili ořešáky, lísky, broskve a meruňky. Ořešáky a lísky vyrostly téměř všechny. Z více než 100 pecek broskví a meruněk nám ale nakonec vyrostly jen 4 stromečky. Bohužel zatím netuším, kde se stala chyba, každopádně se jen tak nevzdáme.


Fotografie k jednotlivým bodům si jistě dokážete přiřadit sami :)
Napsal: Michal Martoch

2 komentáře:

 1. piliny pouzite aj pre kompostovaci zachod.

  OdpovědětVymazat
 2. To máte pravdu. Děkuji za doplnění. Úplně jsem to zapomněl zmínit, že je to taky vhodné. V současné době používáme spíše hobliny, ale obojí je možné.

  OdpovědětVymazat