5. 3. 2014

"Škola hrou"...aneb vzdělávání dětí

Přemýšlela jsem nad tím, jak by měla vypadat škola, kterou by navštěvovaly naše dcery. Hledala jsem ty nejvhodnější a nejpřesnější termíny, abych vystihla podstatu mé představy. Až přišla myšlenka: Kdo jiný to může vědět lépe, než děti samy? Položila jsem tedy starší dceři Lindě (4 roky) tři otázky a dočkala jsem se těchto krásných a pravdivých odpovědí... 1. Jak by měla škola vypadat?
Bude to takový cirkus, ve kterém bude paní učitelka. Barvu bude mít zvenku modrou a uvnitř růžovou. Může mít tvar trojúhelníku, kruhu nebo čtverce. Chtěla bych tam pomůcky jako v Žabičce (Montessori dílničky, které navštěvujeme :-)). 

2. Koho bys ráda ve škole potkávala?
Mámu, Esterku (sestra), Terezku, Ondru, Vojtu a všechny děti, které znám. Taky paní učitelku s drdolem ve vlasech :-), jmenovala by se Líza.

3. Co by tě bavilo ve škole dělat?
Dělat bubliny ze žvýkačky a nafukovat balónky. Běhat, skákat, tančit, ležet. Hrát na růžovou flétnu a zpívat Lásko, bože, lásko. Učit se písmenka, skládat je k sobě a mluvit francouzsky. Chodit do lesa na houby.

Kolik různých odpovědí si teď představíte? Každé dítě má své "sny" (a nejen dítě :-)), které se dají splnit. Pro mě z toho vyplynula jasná kritéria pro školu: učení hrou, radost, objevování..., ale to už bylo přece napsáno mnohokrát, např. zde www.skolaletokruh.cz, škola, která mě velmi inspiruje. Díky! 

PS: Co by asi odpověděly další dětí? Připojíte se a napíšete? Těším se!

Kamila Poláchová6 komentářů:

 1. Naše Ela by "zatím" odpověděla: bababababababa, tatatata, mamamamamamamamama, gagagagaga. buuuu, beeee nebo čičičičiči, Časem se to ale jistě zlepší :)))

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělý nápad, Elo, zapojíme rodiče a zvířata :-)!

  OdpovědětVymazat
 3. Tak Vojta by chtěl mít školu zelenou. Chtěl by tam Matese, Vojtu a ostatní kamarády co zná. Učil by se tam dávat gól (předpokládám hokej, fotbal není naším oblíbeným sportem), poznávat zvířata a kytky. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla tolik informací. Třeba se ještě něco dozvím a doplním :-) Zuza a Vojta Mrk.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Mrkvicovi :-), diky za komentar, vypada to, ze skola bude krasne barevna :-)...
   Kami

   Vymazat