O nás

Hlavní ideu cohousingu 9 Pramenů označujeme jako Trvale udržitelný život. Než jsme se pustili do designu cohousingu, zkoumali jsme nejrůznější fungující formy sousedského spolužití v ČR i zahraničí. Nakonec jsme se zajeli podívat i do několika ekologických osad v Rusku na Rodové cestě 2011.

Tyto podněty nám umožnily pochopit, že trvale úspěšné spolužití v cohousingu je možné pouze za předpokladu silného poslání, které přesahuje všechny jeho obyvatele, jemuž společně věří a současně jej trvale (nejlépe po celý svůj aktivní život) podporují a rozvíjejí. Co to je cohousing, najdete zde >


Co pro nás znamená Trvale udržitelný život

Členové cohousingu

Často se setkáváme s otázkou, kdo vlastně jsme, kdo bude v cohousingu bydlet. Pro naše představení jsme si všichni zpracovali medailonky, kterými se vám chceme představit. Aktuálně jsme 5 párů/rodiny - 15 budoucích obyvatel. Z těchto 5 párů 1 rodina rekonstruuje podkroví starého domu (asi 200 metrů od ostatních) a další 4 rodiny staví nebo budou stavět své domy. 6. rodina se připojí až ve druhé fázi výstavby. Současně jsme v úzkém kontaktu s několika dalšími rodinami, které by měly zájem bydlet v okolí Starého Jičína nebo se přidat k cohousingu ve druhé etapě výstavby. Proto pokud máte zájem stát se našimi sousedy, ozvěte se nám.


Michal a Monika Martochovi
Michal Martoch - Michal je nadmíru otevřený a komunikativní, čemuž se snaží učit také ostatní. I proto vystupuje jako mluvčí cohousingu (více o vzniku cohousingu v rámci životního příběhu zde>). Když si stanoví cíl, tak pro něj udělá vše, aby jej dosáhl. Pracoval jako manažer a IT specialista v nadnárodních společnostech. Nakonec ale převážila touha po nezávislosti a místo "nebeské" kariéry top manažera či ředitele se rozhodl raději postavit na vlastní nohy. A tak je z něj konzultant a podnikatel se zájmem o mnoho rozličných oborů jako jsou: vzdělávání a rozvoj talentu dospělých i dětí, ekonomika v kontextu trvale udržitelného života, lokalizace a ropného zlomu, pracovní procesy a IT technologie pro práci na dálku/práci z domova, snižování nákladů a zvyšování efektivity/produktivity práce v souladu s výše uvedeným, práce se dřevem, stavba domu svépomocí a zdravé bydlení, soběstačnost rodiny i komunity nejlépe s nulovými náklady, vaření - kulinářské specialitky, v podstatě cokoliv zajímavého ;-) Také napsal 2 knihy, která by měla pomáhat firmám a lidem pracovat na dálku (zde a zde)

Monika Martochová Dudová - Monika svým klidem a moudrým ženským nadhledem vyvažuje Michalův temperament. Vždy chápající, otevřená a ochotná naslouchat. Původně pracovala ve školství jako učitelka, nyní vede organizaci Eduwork vzdělávající pedagogy. Kolem vzdělávání se točí vše na čem pracuje. Ve volném čase se vzdělává v osobním rozvoji a společně s Michalem objevuje a rozvíjí talent a silné stránky nejen svých přátel, ale i okolí. Miluje přírodu a procházky lesem, ale nejraději tráví čas ve společnosti přátel, rodiny a 3 kočičích mazlíčků (Laura, Mikeš, Samuel :). S Michalem mají krásné společné cíle – v rámci cohousingu 9 PRAMENŮ vybudovat vzdělávací centrum, pro děti lesní školku a později snad i komunitní základní školu.


Ela - nejmladší členka cohousingu narozená 11.2.2013. Zatím si hledá své místo na světě i v cohousingu :)


Pavol Privitzer a Zuzana Kulichová


Pavol Privitzer - Pavol je večný študent. Najprv vyštudoval matfyz, potom medicínu, a aby toho nebolo dosť a za menom nebolo prázdno, pustil sa i do doktorandského štúdia. Aktuálne pracuje ako učiteľ a vedec na 1.lekárskej fakulte UK v Prahe. Pavol je spoločenský, hĺbavý, veľmi otvorený, s vreckom plným odpovedí na každú otázku. Má hlavu a myslenie dizajnéra, telo zdravostrávca, ruky doktora a nohy artistu. Má rád prírodu, čaj, hudbu, dobré a zdravé jedlo, Zuzičku :) a tanec. Zaujíma sa o funkcie ľudského tela a o to ako rozšíriť tieto znalosti medzi ľudí. So Zuzičkou tvorí veľmi pekný pár, v ktorom sa dohromady snúbi veda a umenie.

Zuzana Kulichová - Zuzka nedávno dokončila studium na vysoké škole - obor Umělecko-řemeslné textilní disciplíny a s odvahou se teď pouští do podnikání. Pod značkou "Sluší Ti to" navrhuje a šije oblečení věnované ženám, do budoucna i dětem a mužům. Má cit pro umění, smysl pro detail a vytříbené oko. Ráda se prochází jak v přírodě, tak ve městě mezi lidmi - kde často čerpá inspiraci pro svoji tvorbu. Ráda shlédne dobrý film či představení v divadle, přečte chytrou knihu. Každodenními společníky při práci jsou inspirativní hudbu a vůně a chuť čaje připraveného milovaným mužem. Zuzka je tichá, trochu ostýchavá, ale pod sukní introvertky se skrývá kousek extrovertní ženy. Dobře se cítí ve skupině blízkých přátel. S Paľkem tvoří harmonickou dvojici, která se dobře doplňuje. On má hlavu plnou myšlenek a ona ruce ochotné vytvořit cokoliv.Marek Dedecius a Jana MartochováMarek Dedecius - Marek nezapře své italské předky, ať už vzhledem nebo svým kladným vztahem k italské kuchyni. Do vínku mu bylo naděleno dobré analytické myšlení a vyvinutý cit pro jazyky (počítačové). Proto se jeho kariéra ubírá od programátora, přes analytika, školitele až po začínajícího podnikatele. Má rád řečnění před publikem, avšak s radostí si poslechne jakékoli zajímavé myšlenky, názory a zkušenosti. Marek je otevřenou duší pro experimentování a zkoušení nepoznaného. Ve volných chvílích posiluje svou mužskou energii běháním nebo jízdou na kole. Rád zkouší netradiční cesty a hledá si tím svůj unikátní přístup k životu, na kterém ho doprovází Jana a věrný psí přítel Luk. Jana je mu v těžkých chvílích oporou a životem kráčí po cestě, která má společný cíl - mít rodinu, být šťastní a do svého okolí vyzařovat energii zkušeností a zážitků, jenž vyloudí na tvářích spousty úsměvů.

Jana Martochová - Jana se neustále pohybuje mezi nebem a zemí. Na jednu stranu je energická a aktivní schopná zdolat i téměř nepřekonatelné překážky. Na druhou stranu, když se vznese na svůj nebeský obláček snění, je to jakoby se divoká řeka změnila na pomalu tekoucí říčku. V nedávné době dokončila studium architektury a rovnou naplno se pustila do dobrodružného světa navrhování a stavění. Jana miluje výzvy a nechává se unášet proudem inspirací a nápadů, které by bylo možné použít na poli stavebním, uměleckém i praktickém. Při své práci i v běžném životě se snaží hledat soulad mezi přírodou, lidmi a vymoženostmi moderní doby. Ve volných chvílích se věnuje fotografování, četbě a dobrodružnému cestování. S Markem se perfektně doplňují – Marek učí Janu vnímat vědecké a logické principy, vymýšlí nové technologie a Jana učí Marka vnímat vztahy mezi lidmi a Markovy technologie kloubí s designem :)


Monika a Jiří Sedlákovi


  Jiří Sedlák – Jirka je klidnou silou, která uzemňuje Moničiny příliš ztřeštěné nápady a zároveň dokáže být pevnou oporou. Rád jezdí na kole, hraje volejbal nebo cvičí katori. Samozřejmě nejvíce času věnuje Terezce a Ondráškovi. Ve volných chvílích sáhne po knížce nebo upíjí z čajové misky. Těší se, až se podívá do Japonska.  Přestože se teď zabývá domlouváním počítačům, v budoucnu možná vyzkouší i řemeslo, třeba právě kovařinu, která ho láká. Věren svému jménu rád tráví čas i na zahradě.

  Monika Sedláková – Monča si hledá svoji cestu životem. Zajímá ji návrat k původním zkušenostem od těhotenství přes stavby z přírodních materiálů až po péči o zahradu. Ráda pozoruje život na zahradě, začte se do knížky, obdivuje krásu japonských zahrad, nebo tvoří z různých textilních materiálů. Nejvíce času teď ovšem věnuje Terezce a Ondráškovi a jejich objevování světa kolem.

  Terezka Sedláková – Teri má moc ráda zvířata, nejvíce kočičky. Baví ji malování a různé tvoření, objevuje kouzlo písmen i číslic. Bráškovi „čte“ knížky, hrají si spolu na vše, co je kde zaujme. Samozřejmě nezapomíná prozkoumávat svět kolem sebe a na vše se důkladně vyptat.

  Ondřej Sedlák – Ondrášek moc rád prozkoumává, jak věci kolem něj fungují. Fascinuje ho vše, co se pohybuje, ať už to jsou auta, vlaky, autobusy, letadla nebo brouci a zvířata. Chce vyzkoušet vše, co kolem sebe vidí, nejvíce to, co zkouší jeho sestřička. 

  Kolik máme volných sousedských míst
  • Bohužel nyní nejsou žádné pozemky k přímé realizaci vlastního bydlení a zapojení se do cohousingu
  • Uvítáme ovšem dalších 5 sympatizujících rodin, které by se připojily po plánované změně územního plánu (v horizontu 3-5 let)
  • Libovolný počet dalších rodiny, které by chtěly bydlet v blízkosti našeho cohousingu na Starém Jičíně nebo v některé z přilehlých obcí
  • 1 farmářskou rodinu s trvalým zájmem věnovat se pěstování jídla pro ostatní obyvatele cohousingu (placené místo, na které se budou skládat obyvatele cohousingu)

  Jaké sousedy přivítáme
  • aktivní a pozitivně myslící rodiny nebo páry bez omezení věku
  • otevřené ke komunikaci a spolupráci se schopností sebereflexe
  • nekuřáky
  • se vztahem k přírodě a ke zvířatům (nutno počítat v cohousingu se psy, kočkami, ovcemi, kozami, slepicemi, králíky, kachnami, rybami, apod.) 
  • se vztahem a ochotou k práci na zahradě
  • se zájmem o práci na společných projektech a zapojením se do komunitního života cohousingu i obce Starý Jičín (Nutno počítat s tím, že např. vzdělávací centrum cohousingu bude aktivně navštěvované nejrůznějšími lidmi. Tím ale nesmí být nijak narušeno právo každé rodiny na vlastní soukromí v rámci svého pozemku)
  • se zájmem o bydlení na vesnici v dosahu aglomerace (viz o Starém Jičíně >)
  • se silným vztahem ke vzdělávání
  • se silnou touhou rozvíjet vlastní talent a silné stránky pro blaho své rodiny i svého okolí (viz SilnéStránky.cz)
  • s motivací pracovat v místě (není podmínkou):
   • ideálně na dálku z domova (technologicky to máme velice dobře propracované - viz naše projekty Práce na dálkuWebinare.cz, Worklinesluzby.cz
   • později ze společného coworking centra, tedy společných kanceláří, které vzniknou v rámci plánovaného vzdělávacího centra přímo na pozemku cohousingu
  Chcete být součástí něčeho většího, co vás přesahuje? Ozvěte se nám a přijeďte se podívat >

   Koncepce společného bydlení 

   Každá rodina si koupí vlastní pozemek, o který bude samostatně pečovat. Ostatní prostory cohousingu (cca 3 hektary, později snad více) budou označeny jako společný prostor, o který se bude pečovat podle společně stanoveného klíče a časem zde vznikne biofarma. Cílem v oblasti pěstování a výroby jídla je  najít a do cohousingu zapojit tzv. "farmářskou rodinu", která by tuto potřebu zajišťovala. Ostatní by jim to finančně nebo jinak kompenzovali a za to by dostávali jídlo pro své vlastní použití. Přebytky se budou prodávat externím zájemcům.

   Neméně důležité pro nás (a věříme, že i pro naše budoucí sousedy) je prostředí příjemné nejen pro duši, ale také pro oko. Na základě spolupráce s architektkou (možnou budoucí obyvatelkou cohousingu) jsme stanovili několik základních zásad pro koncepci staveb v cohousignu a jejích okolí:
   • Přízemní dřevostavby o libovolné velikosti orientované na jih nebo jihozápad
   • Zelené střechy s pultovou střechou a mírným sklonem
   • Zateplení na úrovní nízkoenergetického nebo pasivního domu
   • Bez pevných plotů (oplocený bude celý cohousing jedním společným plotem, přípustné jsou pouze zelené ploty)
   • Zasazené do permakulturní zahrady (snili jste někdy o bydlení v lese? tady si to můžete splnit :)
   • Snaha o minimální závislost na externí infrastruktuře a zdrojích energie:
    • Vlastní nebo společná studna pro několik domů
    • Vlastní nebo skupinová čistička  pro několik domů
    • Topení převážně dřevem, případně jiným ekologický šetrným způsobem
    • Bez připojení k plynu
    • Elektřina zatím od ČEZu, po snížení cen za fotovoltaiku na přijatelnou úroveň počítáme s plnou energetickou nezávislostí
   • Domy postavené bez půjček nebo pouze s minimálními půjčkami:
    • stavba svépomocí - máme kompletní zázemí pro stavbu dřevostaveb v rámci rodinné firmičky (viz Zmasivu.cz), cena domu se tak  může dostat na 50-70% ceny ve srovnání s výstavbou na klíč
    • s ohledem na rozpočet a finanční možnosti jednotlivých rodin máme vymyšlenou také postupnou variantu výstavby - tedy v první etapě postavit základní plně obyvatelnou část a k ní v dalších etapách přidávat navazující části - vše s ohledem na vkusný konečný výsledek
   • Samostatné jezírka pro jednotlivé domy a jeden rybník (cca 500m2) ve společném prostranství
   Proč jen s minimem půjček (co to je minimální půjčka je věcí diskuse)? Důvodem je zohlednění (ne)stability dnešního finančního systému v celém světě. Jednoduše řečeno absolutně nikdo nemá představu, kdy a za jakých okolností může systém zkolabovat či přepnout do hyperinflace nebo hyperdeflace. Proto považujeme z dlouhodobého hlediska za správné neohrozit soudržnost cohousingu rizikem exekucí nebo podobných problémů.

   Jak by mohly vypadat domy v cohousingu

   Studie RD Michal a Monika Martochovi
   návrh Jana Martochová - www.coarchitects.cz, realizace www.zmasivu.cz
   Studie RD Jiří a Monika Sedlákovi
   návrh Jana Martochová - www.coarchitects.cz
   Plány na následující 3-4 roky

   • Postavit příjezdovou cestu k prvním domům.
   • Postavit 4 individuální domy (nebo moduly) prvních obyvatel cohousingu.
   • Rozšířit územní plán pro výstavbu dalších 4-5 domů.
   • Položit základy permakulturní zahrady a biofarmy v okolí jednotlivých domů.
   • Začít tvořit společné zázemí pro všechny členy cohousingu
    • sdílený transportní park (kola, osobní automobily, menší nákladní vozidlo)
    • sdílenou dílnu s nářadím
    • saunu ve stylu ruské bani
    • samostatné garsonky pro návštěvy, přátele či dobrovolníky, účastníky seminářů nebo nemohoucí rodiče či jiné členy rodiny
    • samostatná odpočinková místa
   • Nastartovat vzdělávací semináře a workshopy podporující Trvale udržitelný život.

   Vize na následujících 10-15 let

   • Postavit zbývajících 5 domů pro další obyvatele cohousingu.
   • Vykopat individuální jezírka a společný rybník.
   • Dokončit výsadbu permakulturní zahrady a biofarmy na celém pozemku (cca 4 hektary).
   • Koupit nebo založit les v okolí Starého Jičína.
   • Získat maximální nezávislost na externích zdrojích energií.
   • Získat maximální potravinovou soběstačnost podporou naší vlastní farmářské rodiny (pokud bychom se dostali na 70%, tak je to skvělý výsledek).
   • Vytvořit silný fungující systém směnného obchodu a přátelské výpomoci nezávislý na penězích společně s dalšími obyvateli Starého Jičína např. LETS, Hearth nebo "žaludková metoda" (každý vnímá, co dostal a adekvátně tomu poskytuje kompenzaci ostatním). 
   • Postavit vzdělávací centrum, jehož součástí budou také společné kanceláře (coworking centrum) určené nejen pro obyvatele cohousingu.
   • Dokončit tvorbu společného zázemí pro všechny členy cohousingu (viz výše).
   • Položit základy školy zaměřené na individuální rozvoj talentu a silných stránek jedince.
   • Inspirovat ke změně také ostatní obyvatele obce Starý Jičín a motivovat je ke znovu navazování kvalitních sousedských/rodinných vztahů a znovu vytváření lokální ekonomiky.
   • Aktivně se angažovat na komunální úrovni obce a okresu.
   • Stát se silným pozitivním příkladem toho, jak to jde, a to minimálně na úrovní ČR+SK.